top of page

ONLİNE GRUP EĞİTİMLERİ

ÇİFTLERLE ŞEMA TERAPİ

ECKHARD ROEDIGER 
&
 
SEVİNÇ GÖRAL ALKAN

 

7-8 OCAK 2022
8-9 NİSAN 2022
Eckhard-Site.png

Zoom ile Çevrimiçi Eğitim

İngilizce’den simultane çeviri yapılacaktır.

Kontenjan sınırlıdır. 


 

Psikolojik sorunların ve kişilik problemlerinin tedavisinde kalıcı ve yaygın etkisi kanıtlanmış olan Şema Terapi, eşler arası ilişkilerde de etkili bir yönteme sahiptir.

 

Şema Terapi modeli, ilişki problemlerinin, çocuklukta karşılanmamış duygusal ihtiyaçlar neticesinde ortaya çıkan uyum bozucu şemalar ve başa çıkma davranışları yoluyla oluştuğunu vurgular.

 

Eşler arası ilişkide bireylerin şemaları, modları ve şema kimyasının karşılıklı dansı, tekrar eden problem örüntülerine ve ilişki problemlerine yol açmaktadır. 

 

‘Şema kimyası’ eş seçiminde ‘ne yazık ki’ önemli bir rol oynar. Çocuklukta maruz kalınan ‘tamamlayıcı’ rollerde takılıp kalınan ya da en aşina gelen ‘benzerlikler ile kurulmuş yanlış ilişkilere yol açar. Şema kimyası yoluyla gelişen çift ilişkisinde, geçmiş yaşamın problemleri yetişkin yaşamda yeniden sahnelenir ve sorunlu döngülere yol açar. İlişki içinde oluşan ve giderek artan karşılıklı mod döngülerinde eşler birbirlerinin “düğmelerine basarak” eş ilişkisi içinde geçmişteki önemli ötekilerle savaşır.

 

Şema Terapi eşler arası ilişki problemlerinde kapsamlı bakış açısı ve yaşantısal yöntemleri ile etkili bir araçtır. Süreçte, ilk görüşmeden itibaren çiftle çalışmanın yanı sıra, bireysel terapi sürecine eşin sonradan dahil edilmesi de mümkündür ve her iki yol ile de güçlü ve kalıcı etkiler elde edilir. 

 

Bu eğitim, her terapi oturumu içinde çiftlerde görülen mod döngülerine odaklanır. Terapiste terapi boyunca rehberlik eden basamaklı bir modül sistemine göre yapılandırılmıştır. 

 

Bu eğitim, Şema Terapi modelini kişilerarası mod döngülerine uyarlar. İlişkilerde ortaya çıkan yıkıcı mod döngülerini durdurarak, ‘Sağlıklı Yetişkin’ moduna geçerek, temel ihtiyaçları yeniden dengeleyerek ve gidererek, imgelemde duygusal olarak yeniden bağlanarak ve yapıcı bir iletişim başlatarak mod döngülerinden kurtulma adımlarını açıklar. 

 

Tüm bu beceriler, Eckhard Roediger’in canlandırmaları ve grup içinde yapılacak rol oyunları ve uygulamalarla pekiştirerek öğrenilecektir. 

 

Öğrenilen bu beceriler çeşitli tedavi ortamlarında işlevsiz kişilerarası kalıplarla yapılan çalışmalarda kullanılabilir.

Eğitimden Bazı Başlıklar:

Çiftlerle Şema Terapi Protokolü ve Modülleri

Bütünleştirici Mod Modeli

Mod Döngüleri

Mod Döngüsü Çatışma Kartı

Mod Döngülerini Durdurmak

Sağlıklı Yetişkin Modunu Güçlendirmek

İncinmiş Çocuk Moduna Ulaşmak

Eşler Arasında Yeniden Bağlanma ve Yapıcı İletişim

İmgelem Çalışmaları

Sandalye Çalışmaları


 

Eğitimden En İyi Şekilde Yararlanmak için Önerilen Okumalar:

  1. Simeone-DiFrancesco C., Roediger E., Stevens B. (2015/ 2017). Çiftlerle Şema Terapi, Klinisyenin İlişkileri İyileştirme Rehberi, Nobel Akademik Yayıncılık (Schema Therapy with Couples: A Practitioner’s Guide to Healing Relationships/Oxford, İngiltere: Wiley-Blackwell) 

   2. Roediger, E. (2019) The Couples-ST Module System.

 

Sertifikasyon:

Bu eğitim, Uluslararası Şema Terapi Topluluğu (ISST) tarafından Çiftler için Şema Terapi (ST-C) sertifikası için geçerlidir.

 

Bu eğitim sertifikasyon için gereken 30 saat temel eğitimin 24 saatini kapsar. Geri kalan 6 saatlik eğitim, daha sonra bu eğitimi alanlar arasında vaka tartışması, süreçle ilgili ya da pratik konularda süpervizyon günü olarak organize edilecektir. 

 

Eğitmen:

Eckhard Roediger (MD)

1959 doğumlu, nörolog, psikiyatrist ve psikoterapisttir. Psikodinamik ve Bilişsel Davranışçı Terapi eğitimlerini almıştır. Berlin'deki bir kliniğin Psikosomatik Bölümünün Eski Direktörüdür. 2007'den beri özel kliniğinde ve Frankfurt'taki (GER) Şema Terapi Eğitim Merkezi Yöneticiliği görevlerinde çalışmalarını sürdürmektedir. Şema Terapi alanında uluslararası eğitimler veren, araştırma ve yayın etkinliklerini sürdüren Eckhard Roediger, 2008'den beri ISST Yönetim Kurulu Üyesi, eski Başkanı ve yaşam boyu onursal üyesidir. ISST onaylı Bireysel ve Çift Şema Terapi eğitmeni ve süpervizörüdür.

 

Sevinç Göral Alkan (PhD)

1978 doğumlu, klinik psikolog ve psikoterapist. 2000’de travma alanında başladığı klinik çalışmalarına 2009’dan beri Hollanda’da psikoterapi sağlayan kurumlarda ve özel kliniğinde devam etmektedir. Şema Terapi alanında eğitim, araştırma ve yayın çalışmalarını sürdürmektedir. ISST onaylı Şema Terapi eğitmeni ve süpervizörüdür. 


 

Kimler Katılabilir:

ISST Onaylı Katılım Belgesi:

ISST Onaylı Temel Düzey Şema Terapi Eğitimi Katılım Belgesi olan Psikiyatristler ve Klinik Psikologlar. 

 

Hazine Eğitim Onaylı Katılım Belgesi:

Psikiyatristler, Klinik Psikologlar, Psikologlar,

Psikolojik Danışmanlar, Aile Danışmanları

Bu grup için Sevinç Göral Alkan'ın ‘Şema Terapiye Giriş’  webinarını izleme zorunluluğu vardır.

Bu grubun uygulamalardaki gözetmenliğini Klinik Psikolog Dr. Sevinç Göral Alkan yapacaktır. 

Nerede: Zoom Online

Çeviri: Simultane Türkçe çeviri yapılacaktır.

Takvim:

Sevinç Göral Alkan ile Şema Terapiye Giriş Webinarı

(Hazine Eğitim Katılım Belgesi alacaklar için bu eğitimin webinarına katılmak zorunludur. Bu 3 saatlik webinarı izlemek için Hazine Eğitim ile iletişime geçiniz)

7 Ocak 2022 Cuma 11.00-18.30

8 Ocak 2022 Cumartesi 11.00-18.30

8 Nisan 2022 Cuma 10.00-17.30

9 Nisan 2022 Cumartesi 10.00-17.30

Ücret:  

 

5600 TL + %18 KDV = 6608 TL

Erken Kayıt: 

 

2 Temmuz 2021’e kadar kayıt yaptıranlara %5 erken kayıt indirimi uygulanır. 

Ödeme:

Hesap İsmi: SERPİL GÖRAL

Garanti Bankası Cihangir Şubesi (Şube Kodu: 575)

IBAN:  TR62 0006 2000 5750 0006 6895 36         

 

 

İade Koşulları:   

  • Hazine Eğitim 7 Ocak 2022'den önce eğitimi iptal etme hakkını saklı tutar. Eğitimin iptal edilmesi durumunda ücretin %100’ü iade edilir.

  • 26 Kasım 2021’e kadar yapılan katılımcı iptallerinde ücretin % 50’si iade edilir.  

  • 26 Kasım 2021’den sonra yapılan katılımcı iptallerinde ücret iadesi yapılmaz

  • Taksitle yapılan ödemelerde katılımcı iptallerinde ücret iadesi yapılmaz.

 

Önemli Not:

  • Kontenjan sınırlıdır.  

  • Bu eğitim 24 ISST Sürekli Eğitim Kredisi sağlar. (ISST Yönetim Kurulu tarafından alınan karara göre Ocak 2020'den geçerli olmak üzere herhangi bir 2 yıllık dönemde 12 saatlik Şema Terapi Sürekli Eğitimine (SE) katılmak 'ISST Şema Terapi Sertifikasyonu'nu  sürdürme gerekliliklerinden biridir.)

  • Kontenjanın dolup dolmadığı ile ilgili Hazine Eğitim ile iletişime geçebilirsiniz. 

  • Taksit seçeneği için Hazine Eğitim'i arayınız.

  • Yurt dışından ödemeler için Hazine Eğitim ile iletişime geçebilirsiniz.

Kayıt:

Kayıt için alana ait diplomalarınızı, varsa ISST onaylı Standart ya da İleri Düzey Şema Terapist Sertifikanızı, temel düzey Şema Terapi Sertifikasyon Eğitimi Katılım Belgenizi, iletişim bilgilerinizi, Tc kimlik numaranızı, ödeme dekontunuzu hazineegitim@gmail.com adresine gönderin. 

Bize ulaşın:

Hazine Eğitim

hazineegitim@gmail.com 

0546 606 54 88

ISST ONAYLI KATILIM BELGESİ ALACAK OLAN GRUP İÇİN KONTENJAN DOLMUŞTUR!

HAZİNE EĞİTİM KATILIM BELGESİ ALACAK OLAN GRUBA KAYIT ALMAYA DEVAM EDİYORUZ!

Çapa 1
bottom of page